گیلاس چیست ؟

گیلاس به میوه ای گفته می‌شود که دارای هسته گوشت دار است.

فیروز قره داغی

فیروز قره داغی

گیلاس چیست ؟ گیلاس به میوه ای گفته می‌شود که دارای هسته گوشت دار است این درخت به غیراز ایران در کشورهای دیگر نیز کشت می‌شود این درخت دارای میوه صاف ویک شیار در امتداد یک طرف میوه آن می باشد.درخت گیلاس ارقام متنوعی داردو دراکثر مناطق ایران پراکنده شده است رنگ میوه آن زرد قرمز و سیاه می باشد ویکی از بهترین میوه‌ها است که دارای خواص درمانی زیادی می باشد.دراین بخش از خواص و خصوصیات این رقم بیشتر توضیح میدهیم .

خواص میوه گیلاس:

میوه گیلاس جز میوه های است که طرفداران زیادی دارد. بصورت تازه خوری , کمپوت و نیز بصورت مربا استفاده میشود. این میوه به خاطر داشتن ویتامین B3 و B5, اسیدفولیک B9 و B1 و ویتامین c ویتامین k ویتامین B2 و ویتامین ایجز ارقامی است که برای بدن فواید زیادی دارد. میوه گیلاس که دارای آنتی اکسیدان بسیار است برای جلوگیری از پیری سلولهای بدن مفید می باشد و برای بیماریهای قلبی آلزایمر دیابت بسیار مفید است.


میوه درخت گیلاس بخاطر داشتن ملاتونین برای بخوابی و تنظیم خواب مفید می‌باشد.
خوردن میوه گیلاس خطر ابتلا به بیماری نقرس را کاهش می دهد. این میوه بخاطر داشتن آنتی اکسیدان و فلاونوئیدها و مواد مغذی دیگر برای سلامتی پوست بدن فایده زیادی دارد.

بهترین فصل کاشت نهال گیلاس:


برای کاشت نهال گیلاس باید از آب و هوای منطقه خود اطلاع کافی داشته باشید تا بتوانید ازاین رقم استفاده‌ی اقتصادی خوبی داشته باشید. برای کاشت در مناطق گرمسیری بهترین موقع فصل پاییز می‌باشد. چون در این فصل نهال تازه به مرحله خواب رسیده پس می توانیم تا قبل از کاهش شدید دما به محیط کاشت خود عادت کند. برای کاشت نهال گیلاس در منطقه سرد سیر بهترین موقع اواخر زمستان می باشد چون کاشت نهال در زمستان باعث سرما زدگی نهال گیلاس می‌شود.


مراحل نگهداری از درخت گیلاس:

برای نگهداری نهال گیلاس باید آن را در برابر آفت و بیماریهای قارچی مقاوم کرد. مهمترین آفت‌های درخت گیلاس لارو و حشرات چوبخوار کنه شپش و مگس گیلاس و تارعنکبوتی می باشد.


مرحله بعدی آبیاری درخت گیلاس است : آبیاری گیلاس باید مرتب و منظم باشد. آب داده شده برای نهال به وسعت ۷۰ سانتیمتر در دوره نهال باید باشد. در مناطقی که دارای بارندگی زیادی هستند درخت گیلاس رشد خوبی دارد. البته بارندگی در فصل تابستان برای درخت گیلاس مضر می باشد و باعث باردهی کم در درخت گیلاس می‌شود.


مراحل کود دهی و هرس درخت گیلاس: کودهی برای برداشت محصول خوب و باکیفیت ضروری می‌باشد ولی باید زمان مناسبی را برای کود دهی انتخاب کنید. بهترین موقع برای کود دادن به درخت گیلاس زمانی است که میوه آن را برداشت کرده آید.


برای هرس نهال گیلاس بعد از کاشت بهتر است آنرا از ارتفاع ۷۰ الی ۱۲۰ سانتی سربرداری کنید. دلیل اصلی برای هرس درخت گیلاس این است که درخت بتواند نورگیری کاملی داشته باشد تا بتواند میوه با کیفیت تولید کند. هرس شاخه های جانبی و اضافی در سالم ماندن درخت نیز مفید است بهترین فصل هرس درخت گیلاس اوایل فصل بهار است.

مرحله کودهای نهال بادام :

برای تغذیه و رشد مناسب درخت بادام و تقویت محصول برداشته شده بهتر است از کودهای مناسب برای درختان استفاده کنید برای استفاده از انواع کود وسموم تقویتی بهتر استخدام مورد نظر را آزمایش کرده تا کمبود های موجود را بشناسید و برای رفع نیاز درخت بهترین تصمیم را بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
اسکرول به بالا