درخت بادام

درخت بادام منشاء اصلی آن ایران است ولی در بیشتر کشورها کشت می شود.

فیروز قره داغی

فیروز قره داغی

درخت بادام ; درخت بادام بومی ایران و کشورهای آسیای مرکزی است. درختی است با برگهای بیضی باریک و نوک تیز ارتفاع آن بین ۴ الی ۸ متر و با قطر ۳۰ سانتی متر در اوایل بهار گلدهی می کند. گل‌های آن به رنگ صورتی می‌باشد. بادام دو نوع هست بادام شیرین (sweetalmond) و بادام تلخ (bitteralmond). میوه درخت بادام پوست سخت دارد و به رنگ سبز می‌باشد.
کشور آمریکا و اسپانیا جزو بزرگترین تولید کنندگان بادام دنیا هستند. ایران هم با تولید سالانه ۶ درصد در رتبه پنجم دنیا قراردارد.

فواید مغز بادام:

مغز بادام فواید متنوعی دارد. یکی از محبوبترین آجیل‌های دنیا به حساب می‌آید. برای لاغری چاقی صورت و پوست مفید است. می تواند کلسترول خون را کاهش دهد و میزان اسید چرب اشباع شده در آن بسیار کم است. برای سلامتی استخوانها و دندانها مفید است. فشار خون را کنترل میکند و  از دیابت جلوگیری می‌کند. مغز بادام حاوی ال کارنتین وریبوفلاوین می باشد که برای سلامت مغز مفید است.

وجود اسیدهای چرب غیر اشباع و آنتی اکسیدان وفلاونولیدها در مغز بادام برای سلامت قلب مفید است. به دلیل وجود پروبیوتیک برای معده و دستگاه گوارش مفید می باشد. به دلیل وجود گاماتوکوفرو که یک نوع ویتامین E که آنتی اکسیدان قوی می باشد ضد سرطان است.

بهترین زمان کاشت نهال بادام:

برای کاشت نهال بادام باید شرایط آب و هوای منطقه خود را بشناسیم. چون احداث باغ برای کشاورزان هزینه مالی زیادی دارد پس بهتر است از کاشت و نگهداری نهال بادام اطلاعات کافی داشته باشید. مثلاً برای کاشت نهال بادام در منطقه گرم و معتدل بهترین زمان کاشت نهال فصل پاییز است چون در این مناطق پاییز و زمستان تفاوت آب و هوای یکسانی دارند .

کاشت نهال بادام در منطقه سردسیر : در این مناطق به علت سرمای شدید زمستان بهتر است نهال بادام را در اواخر زمستان کاشته شود. چون در اواخر  زمستان از سرمای شدید کاسته می‌شود و هوا رو به گرمی میرود نهال کاشته شده دچار سرمازدگی نمیشود.

مراحل هرس و نگهداری درخت بادام :

درخت بادام برای رشد به آب و هوای مناسب و خاک مرغوب نیاز دارد. برای نگهداری از نهال بادام در سال اول کاشت باید به مقدار آب و افات مخصوص نهال بادام توجه زیادی داشته باشید. آبیاری سال اول برای نهال بادام خیلی مهم و حیاتی می باشد باید به مقدار نیاز نهال آبیاری شود. توجه داشته باشید که آبیاری زیاد هم می تواند به نهال آسیب برساند .

هرس درخت بادام :

دو نوع هرس برای درخت بادام وجود دارد اولین روش هرس فرم دهی می باشد. از سال اول کاشت تا سال چهارم انجام می شود. بطوری که بعد از سربرداری سال اول در سال دوم و سوم شاخه‌های اضافی و بد فرم را قطع کرده تا درخت برای سالهای آینده فرم مناسبی داشته باشد.

مرحله بعد هرس باردهی می باشد. در این نوع هرس که چند سال یکبار انجام می شود شاخه های خشک و زاویه دار را از درخت جداکرده تا برای باردهی و تقویت خود تغذیه بهتر داشته باشد.

مرحله کودهای نهال بادام :

برای تغذیه و رشد مناسب درخت بادام و تقویت محصول بهتر است از کودهای مناسب برای درختان استفاده کنید. استفاده از انواع کود و سموم تقویتی بهتر خاک مورد نظر را آزمایش کرد. تا کمبود های موجود را بشناسید و برای رفع نیاز درخت بهترین تصمیم را بگیرید.

مرحله کودهای نهال بادام :

برای تغذیه و رشد مناسب درخت بادام و تقویت محصول برداشته شده بهتر است از کودهای مناسب برای درختان استفاده کنید برای استفاده از انواع کود وسموم تقویتی بهتر استخدام مورد نظر را آزمایش کرده تا کمبود های موجود را بشناسید و برای رفع نیاز درخت بهترین تصمیم را بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
اسکرول به بالا